Metal'deki Önyargılar

Konunu başından da anlaşılacağı üzere, Metal'de bir sürü asılsız önyargı mevcut.Hepimiz çoğunu çok iyi biliyoruz ve kulak asmıyoruz ama önyargılı insanların kafasında daima mevcut bu saçma düşünceler.Gelin göz atalım.Nedir bu düşünceler ?

1) İlk başı şüphesiz satanizmin metal ile olan saçma ve varolmayan ilişkisi alıyor şüphesiz.Ve hepimiz çok iyi biliyoruz, bunu sağlayan da Black Metal'in ta kendisi.Black Metal fanları buna itiraz edecek ama Black Metal'den başka satanizmle bu kadar içli dışlı olan başka bir tür yok, pozlarında bu kadar silah kuşanan elemanlar yok.Pozların bazılarını "Black Metal Gerçeği" adlı konuda belirttim zaetn.Hele hele o son resimdeki kediyi hepiniz iyi hatırlarsınız.Neyse konu büyümesin; birinci önyargı olarak satanizmi görüyoruz.Tabiki araştırınca Metal ruhunun başlangıcı olan "Heavy Metal" de böyle bir şey olmadığını görüyoruz.

2) Diğer asılsız önyargı ise "dinsizliktir".[ 1. Madde ile çelişiyor diyebilirsiniz ama bunu diyen de çok insan var. ] İlk bakıldığında bile saçma görünen bu düşünce özellikle ülkemizdeki dinci grupların ortaya koyduğu düşüncedir."Metal dinleyen adamın dinle alakası yoktur" gibi geyikler döner.Sanki zorundaymışız gibi.Bu insanlar Anayasamızın 3. maddesinde yer alan "Din ve vicdan hürriyeti" kanununu bilmezler bile.Tabi sitedeki bazı arkadaşarımız "Metal dinsizliktir" te diyor.Ama bilmiyor ki Metal'in dinle alakası yoktur, tel işi saçma düşüncelere isyandır.Metal'in işi "Dinle, inançla alakası olmadığını gördüklerinde akıllanıyor insanlar.

Hatta geçen biri bana şu komik soruyu yöneltmişti: "Müziği inancına yansıtıyor musun ?" Buna 2 dk boyunca gülmüştür.Yahu metal bir din din midir ki, onu yansıtayım.Metal bir müziktir, bunu unutmayalım.

3) Asi, geleneklere uymayan denir..Türk kültürüne aykırı denir, gevur icadı denir..Buna tek bir örnek verip geçeceğim, "Nutuk" da anlatılan bir olay;

Kurtuluş savaşı sırasında biliyorsuzu İstanbul Hükümeti Mustafa Kemal'e karşı bir tutum içerisindeydi.Ve Dönemin Şeyhülislamına fetva çıkarttırdı.Fetva şöyle idi."Mustafa Kemal, çok iyi bir askerdir.Fakat asi, gelenek göreneklerine uymayan ve hükümete karşı bir tutum içerisindedir.Bu sebeplerden dolayı o vatan hainidir."
Fakat günümüzde Atatürk'ün kurudğu Türkiye Cumhuriyeti hala yaşamaktadır. Bakın bakalım asiliğin düştüğü hallere !


Gelin gerisini sizler yazın, tartışalım arkadaşlar.


Çalan Şarkı: Black Sabbath - The Mob Rules

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !