Megadeth Biyografi


Her ne kadar Megadeth’in beyni Dave Mustaine pek hoşlanmasa da, Megadeth’in kuruluşunu incelemek için Metalika’nın ilk yıllarına dönmemiz gerekiyor. 1982’de baterist Lars Ulrich ve vokalist James Hetfield Metalika’nın temellerini attıklarında basçı Ron McGovney ve Panic grubunun gitaristi Dave Mustaine de onlara katıldı ve grup ilk konserini Anaheim’de Radio City’de verdi. 

 

 

Daha sonra Saxon’un “Denim & Leather” turnesinde ön grup olarak yeraldılar. Bu arada Brad Parker (Damian Philips adıyla da tanınıyor) gruba 2.gitarist olarak girdi. Sadece bir konser sonra gruptan ayrılan Brad sayesinde Metallica tarihinde ilk kez 5 kişi olmuş oldu. Brad ayrılınca James Hetfield, sadece vokalist olarak değil aynı zamanda ritm gitarist olarak da anılmaya başlandı. Aynı yıl grup “Metal Massacre” toplamasında “Hit The Lights” adlı parçasıyla yeraldı ve kısa bir süre sonra grubun ilk demosu “No Life ‘Til Leather” yayınlandı. Yıl sonunda Trauma grubundan Cliff Burton, Ron McGovney’nin yerine bas gitarist olarak Metallica’ya katıldı.
1983 Mart ayında Metallica Cliff Burton’lı kadrosuyla ilk konserini verdi. 1 ay sonra Dave Mustaine Metallica’dan ayrıldı ve yerine Exodus’tan Kirk Hammett geldi. Bu değişiklik sonucu Megadeth tarihi de başlamış oldu. Dave Mustaine, basçı Dave Ellefson, Slayer gitaristi Kerry King ve baterist Lee Rausch ile grubun ilk kadrosunu oluşturdu. Kerry King turnede Megadeth’e eşlik etti ancak turne sonrası tekrar Slayer’a döndü. Yıl sonunda Dave Mustaine tıpkı Hetfield gibi gitaristliğinin yanına vokalist sıfatını da ekledi.

Ertesi yıl Lee Rausch’un yerine Gar Samuelson davula geçti. Gitarist Kerry King’in yerine ise Chris Poland geldi. Yıl sonunda grup Combat Records ile 2 albümlük bir anlaşma yaptı. 1985 mayısında grubun ilk albümü “Killing Is My Business... And Business Is Good” yayınlandı.

1986’da Cliff Burton’ın Metallica turne otobüsünün kaza yapması sonucu ölmesi yakın arkadaşı Dave Mustaine’i yasa boğdu. Yıl sonunda Megadeth’in 2.albümü “Peace Sells... but Who’s Buying?” yayınlandı. Albümü yayınlanır yayınlanmaz Capitol Records albümün haklarını Combat Records’dan satın aldı. Megadeth’in Overkill’i açılış grubu olarak yanına alarak “Wake Up Dead” turnesine çıktı. Chris Poland ve Gar Samuelson turne bitince gruptan ayrıldılar.

1987’de grup önce Alice Cooper’la, sonra da Mercyful Fate’le turneye çıktı. Chuck Behler gruba baterist olarak katıldı. Malice grubundan Jay Reynolds Megadeth’e yardımcı gitarist olarak turneye katıldı. Bir süre sonra Jeff Young grubun yeni gitaristi olarak basının karşısına çıktı.

1988’de grubun 3.albümü “So Far, So Good... So What?” yayınlandı. Megadeth aynı yıl Dio’yla turneye çıktı ve Donington Festivali’nde Kiss, Iron Maiden gibi devlerle aynı sahneyi paylaştı. Dave Mustaine Sanctuary grubunun “Refuge Denied” albümünün prodüksiyonuna katkıda bulundu. Ertesi yıl Jeff Young ve Chuck Behler gruptan ayrıldılar. Yıl ortasında Nick Menza gruba yeni baterist olarak katıldı.

1990 Megadeth için hızlı başladı. Wes Craven’ın “Shocker” filmi için Alice Cooper’ın “No More Mr.Nice Guy” parçasını yorumlayan grup, kısa bir süre sonra Cacophony adı altında Jason Becker’la beraber yaptığı 2 albümle tanınan Marty Friedman’ı kadrosuna dahil etti. Hemen ardından grubun 4.albümü “Rust In Peace” yayınlandı. Yıl sonunda Slayer, Testament ve Suicidal Tendencies’la beraber “Clash Of The Titans” turnesine çıktılar.

1991’de Judas Priest’in efsanevi albümü “Painkiller”ı yayınladı ve Megadeth, grubu albüm turnesinde destekledi. Aynı yıl Dave Mustaine, Pamela Anne Casselberry ile evlendi, “Rusted Pieces” videosu yayınlandı, “Bill & Ted’s Bogus Journey” filmi için “Go To Hell” parçasını yapıldı ve Slayer, Anthrax ve Alice In Chains ile sadece Amerika’yı kapsayan “Clash Of The Titans” turnesine çıkıldı.

1992’de “Super Mario Bros” filmi için “Breakpoint” şarkısı yapıldı ve hemen ardından grubun yeni albümü “Countdown To Extinction” yayınlandı. Grup Stone Temple Pilots ile Amerika’yı turladı.

Megadeth son 2 albümüyle dünyayı kasıp kavururken kariyerinin en yoğun günlerini de bu dönemde yaşadı. 1993’te Milton Keys Bowl’da Metallica ve Diamond Head’le aynı sahneyi paylaştılar, Iron Maiden’ın Avrupa turnesinin bir kısmında ön grup olarak yeraldılar ve Aerosmith’in “Get A Grip” turnesine katıldılar ama kısa bir süre sonra bu turneden kovuldular.ardından çıkılan “Countdown To Extinction” turnesi Pantera ile desteklendi. “Last Action Hero” filmi için “Angry Again”, “The Beavis And Butthead Experience” filmi için “99 Ways To Die” parçalarını yaptılar. Ertesi yıl “Youthanasia” albümü yayınlandı.

1995’te grubun toplama albümü “Hidden Treasures” yayınlandı. Corrosion Of Comfirmity ile “Youth” turnesine çıkıldı. 1997’de grubun yeni albümü “Crptic Writings” yayınlandı. Albüm çıktıktan bir süre sonra baterist Nick Menza gruptan ayrıldı ve yerine eski Suicidal Tendencies davulcusu Jimmy DeGrasso alındı.

1999 yılında yeni albüm için materyaller yazan grup Iron Maiden’la kısa süreli bir turneye çıktı ve hemen ardından “Universal Soldier 2” filmi için yeni albümün ilk habercisi “Crush’Em”i seslendirdi. Yıl sonunda yeni albüm “Risk” çıktı.

2000 yılında Marty Friedman gruptan ayrıldı ve yerine Savatage gitaristi Al Pitrelli geldi. Grup 2.albümünden beri bağlı bulunduğu Capitol Records’dan ayrılıp Sanctuary Records ile anlaştı. Yeni albüm için yazılan ilk şarkı “Kill The King” radyolarda 1 numara oldu. Grubun “Capitol Punishment: The Megadeth Years” adını taşıyan toplama albümü yayınlandı.

2001’de “The World Needs A Hero” albümü yayınlandı ve grup Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede konserler verdi. Bu konserler “Rude Awakening” adı altında çift CD’lik bir albüm haline getirildi. 2002 Nisan’ında Dave Mustaine Megadeth’ten ayrıldığını açıkladı ve dolayısıyla grup dağılmış oldu.

Megadeth, kariyerinin hiçbir döneminde Metallica kadar albüm satamadı ama her zaman Metallica’nın en ciddi rakibi oldu. Fanatik hayranları grubu her daim zirvede tuttu. Megadeth dağıldıktan sonra grubun müzikal kariyerini anlatan DVD Amerika’da satış rekorları kırdı. Günlük gazeteler ve TV kanalları da grubun dağılmasını “flaş haber” olarak verdiklerinde müzik dünyası ne kadar önemli bir grubu yitirdiğini daha iyi anlamış oldu...

The System Has Failed (2004)

Blackmail The Universe
Shadow Of Deth
My Kingdom Come
Of Mice And Men
Truth Be Told
The Scorpion
Kick The Chair
Something That I'm Not
Tears In A Vial
Die Dead Enough
Back In The Day
I Know Jack


The World Needs A Hero (2001)

Disconnect
The World Needs A Hero
Moto Psycho
1000 Times Goodbye
Burning Bridges
Promises
Recipe For Hate. . . Warhorse
Losing My Senses
Dread And The Fugitive Mind
Silent Scorn
Return To Hangar
When


Capitol Punishment: The Megadeth Years (2000)

Kill The King
Dread & The Fugitive Mind
Crush 'Em
Use The Man
Almost Honest
Trust
A Tout Le Monde
Train Of Consequences
Sweating Bullets
Symphony Of Destruction
Hangar 18
Holy Wars... The Punishment Due
In My Darkest Hour
Peace Sells


Risk (1999)

Insomnia
Prince Of Darkness
Enter The Arena
Crush'Em
Breadline
The Doctor Is Calling
I'll Be There
Wanderlust
Ecstasy
Seven
Time: The Beginning
Time: The End


Cryptic Writings (1997)


Trust
Almost Honest
Use The Man
Mastermind
The Disintegrators
I'll Get Even
Sin
A Secret Place
Have Cool, Will Travel
She-Wolf
Vortex
F.F.F

Hidden Treasures (1995)

No More Mr. Nice Guy
Breakpoint
Go To Hell
Angry Again
99 Ways To Die
Paranoid
Diadems
Problems


Train Of Consequences (1994)

Train Of Consequences
Crown Of Worms
Black Curtains
Ashes In Your Mouth (Live)
Peace Sells (Live)
Anarchy In The U.K.(Live)


Youthanasia (1994)

Reckoning Day
Train Of Consequences
Addicted To Chaos
A Tout Le Monde
Elysian Fields
The Killing Road
Blood Of Heroes
Family Tree
Youthanasia
I Thought I Knew It All
Black Curtains
Victory


Countdown To Extinction (1992)

Skin O'my Teeth
Symphony Of Destruction
Architecture Of Aggression
Foreclosure Of A Dream
Sweating Bullets
This Was My Life
Countdown To Extinction
High Speed Dirt
Psychotron
Captive Honour
Ashes In Your Mouth


Rust In Peace (1990)

Holy Wars...The Punishment Due
Hangar 18
Take No Prisoners
Five Magics
Poison Was The Cure
Lucretia
Tornado Of Souls
Dawn Patrol
Rust In Peace...Polaris


So Far, So Good... So What ! (1988)

Into The Lungs Of Hell
Set The World A Fire
Anarchy In The U.K.
Mary Jane
502
In My Darkest Hour
Liar
Hook In Mouth


Peace Sells... But Who's Buying? (1986)

The Conjuring
Wake Up Dead
Peace Sells
Devil's Island
Good Mourning / Black Friday
Bad Omen
I Ain't Superstitious
My Last Words


Killing Is My Business... And Business Is Good! (1985)

Mechanix
Last Rites
Last Rites
Loved To Death
Killing Is My Business... And Business Is Good!
The Scull Beneath The Skin
The Boots
Rattle Head
Chosen Ones
Looking Down The Cross

 

Çalan Şarkı: Megadeth - Trust

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !